Aby wybrać najbardziej opłacalny sposób produkcji części metalowych, na samym początku warto przeanalizować projekty firmy pod względem objętości i złożoności części. PM może być opłacalne w przypadku prostych części. Jednakże MIM jest w stanie wytwarzać części metalowe o złożonej geometrii przy znacznych oszczędnościach w operacjach wtórnych. Zwłaszcza w przypadku dwóch lub większej liczby istotnych elementów, które wymagają złożenia w dalszych operacjach.

 

Technologia MIM może wytwarzać tego rodzaju komponenty jako tylko jedną część. Pozwoli to zaoszczędzić na całkowitych kosztach materiałów, projektowania, montażu i logistyki. Ponadto MIM zmniejszy wskaźnik awaryjności w procesie produkcyjnym.


Jak pokazano na poniższym wykresie, należy wziąć pod uwagę złożoność części i stopień objętości, aby wybrać najbardziej ekonomiczny wybór produkcji. PM może spełnić tylko wymagania dotyczące części metalowych o prostej konstrukcji, natomiast MIM jest w stanie rozwiązać problem skomplikowanych geometrii.

Ekonomiczna produkcja seryjna

25 czerwca 2025

Technologia MIM - doskonała do skomplikowanych geometrii

Chociaż MIM i PM wykorzystują te same proszki metali nieszlachetnych i niestandardowe stopy metali, kluczową różnicą między materiałem MIM a materiałem PM jest wielkość cząstek. Proszek MIM (2-15 mikronów) jest mniejszy niż proszek PM (50-100 mikronów), co powoduje mniejszą porowatość części w procesie MIM. Dlatego też gęstość części MIM po spiekaniu osiągnie ponad 95%, podczas gdy części PM mogą osiągnąć maksymalnie tylko 92%.


Ponadto koszt metalurgii proszków jest kolejnym kluczowym czynnikiem po porównaniu materiałów wytwarzanych metodą wtrysku metalu (MIM) z materiałami wytwarzanymi metodą metalurgii proszków (PM). Proszki metalurgii proszków (PM) są tańsze. Formowanie wtryskowe metali (MIM) jest droższe, ponieważ jego produkcja jest drobniejsza, a dodatkowo wymaga więcej czasu i energii. Nie zmienia to faktu, że końcowe części z MIM charakteryzują się znacznie mniejszą porowatością, a więc również większą wytrzymałością.


Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ROBERT BIELAK

kierownik projektu MIM

rbielak@jg-mat.pl

greszka@jg-group.pl

prezes i założyciel JG Group

GRZEGORZ RESZKA

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Z NASZYMI EKSPERTAMI

JESTEŚ ZAINTERESOWANY

WSPÓŁPRACĄ?

GODZINY PRACY


Poniedziałek-piątek

7:00 do 16:00

SIEDZIBA FIRMY
 

JG Machines and Tools Sp. z o.o.

ul. Ignacego Mościckiego 1 24-110

KONTAKT


biuro@jg-group.pl
+48 81 468 00 30 


Polityka prywatności