Grzegorz Reszka
CEO i założyciel JG Group
Na początku etapu produkcji należy wyprodukować surowiec. Niezwykle drobny proszek metalowy (zwykle mniejszy niż 15 mikronów) miesza się ze składnikiem wiążącym, który składa się z pierwotnej parafiny, wtórnego polimeru termoplastycznego i innych materiałów użytkowych. Na tym etapie wszystkie bardzo drobne proszki metali elementarnych lub stopowych osiągną szerokie właściwości dzięki równomiernemu pokryciu spoiwem w następnym etapie formowania wtryskowego.
Po wyprodukowaniu surowca przystępujemy do formowania wtryskowego. Ten etap obejmuje formowanie części MIM w formie wtryskowej. Tutaj wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania formy. Należy pamiętać, że w związku z rozszerzaniem się spoiwa jego wymiary będą o 20% (w zależności od objętości spoiwa) większe od gotowej części MIM. Na tym etapie możemy również łatwo dodać specjalne elementy konstrukcyjne, takie jak podcięcia lub otwory krzyżowe.
Kolejnym etapem jest tzw. Debinding, czyli usunięcie spoiwa. Jest to kontrolowany proces mający na celu usunięcie większości spoiwa i pozostawienie go w wystarczającej ilości, aby rama zachowała rozmiar i geometrię części w nienaruszonym stanie. Proces ten przeprowadza się chemicznie lub termicznie, w niektórych przypadkach początkowym etapem będzie kąpiel rozpuszczalnikowa lub wodna. Sposób usuwania spoiwa zależy od rodzaju obrabianego materiału, właściwości fizyko-hutniczych oraz składu chemicznego.
Spiekanie jest ostatnim etapem procesu MIM. Piec nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, po czym w metalu tworzą się odpowiednie wiązania, tworząc finalne części o naturalnej gęstości. Proces ten usuwa pozostałości spoiwa we wczesnym cyklu. Następnie cząstki metalu topią się, eliminując pory powierzchniowe. Jednocześnie części kurczą się izotropowo do wymiarów projektowych i przekształcają się w gęstą bryłę. Teraz pozostają tylko operacje wtórne, które służą poprawie właściwości materiałowych końcowych części.
W procesie MIM wykorzystuje się szeroką gamę stopów i metali. Od stali nierdzewnej, poprzez stopy wolframu, aż po stal niskostopową. Jako JG Group zapewniamy specjalistyczną wiedzę w zakresie pracy z dowolnym materiałem stosowanym w procesie MIM. Jest to doskonała alternatywa dla innych procesów formowania, w tym odlewania inconelu do produkcji lotniczej.
Pierwiastkami najczęściej stosowanymi w obróbce MIM są: żelazo, nikiel, chrom, molibden, tytan i wolfram.
Zapraszamy do współpracy i kontaktu z naszymi ekspertami z zakresu formowania wtryskowego metali.
CEO i założyciel JG Group
Kierownik projektu
Kierownik działu konstrukcyjnego
Konstrukcja oraz wykonanie to tylko część sukcesu! Każde rozwiązanie dostosowujemy i testujemy, tak aby wykonany przez nas przyrząd pracował zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami klienta.
W JG Group stawiamy na najnowocześniejszą technologię dostępną na rynku. Optyczny system pomiarowy najnowszej generacji, który posiadamy w naszym parku maszynowym pozwala na dostarczanie spójnej, precyzyjnej kontroli kształtu i wymiarów w całym łańcuchu procesowym, a także inżynierię odwrotną.