Jak wygląda proces projektowania i produkcji metodą wtrysku metali?

Na początku etapu produkcji należy wyprodukować surowiec. Niezwykle drobny proszek metalowy (zwykle mniejszy niż 15 mikronów) miesza się ze składnikiem wiążącym, który składa się z pierwotnej parafiny, wtórnego polimeru termoplastycznego i innych materiałów użytkowych. Na tym etapie wszystkie bardzo drobne proszki metali elementarnych lub stopowych osiągną szerokie właściwości dzięki równomiernemu pokryciu spoiwem w następnym etapie formowania wtryskowego.

Po wyprodukowaniu surowca przystępujemy do formowania wtryskowego. Ten etap obejmuje formowanie części MIM w formie wtryskowej. Tutaj wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania formy. Należy pamiętać, że w związku z rozszerzaniem się spoiwa jego wymiary będą o 20% (w zależności od objętości spoiwa) większe od gotowej części MIM. Na tym etapie możemy również łatwo dodać specjalne elementy konstrukcyjne, takie jak podcięcia lub otwory krzyżowe.

Formowanie wtryskowe metali - ciąg dalszy procesu

Formowanie wtryskowe metali - ciąg dalszy procesu

Kolejnym etapem jest tzw. Debinding, czyli usunięcie spoiwa. Jest to kontrolowany proces mający na celu usunięcie większości spoiwa i pozostawienie go w wystarczającej ilości, aby rama zachowała rozmiar i geometrię części w nienaruszonym stanie. Proces ten przeprowadza się chemicznie lub termicznie, w niektórych przypadkach początkowym etapem będzie kąpiel rozpuszczalnikowa lub wodna. Sposób usuwania spoiwa zależy od rodzaju obrabianego materiału, właściwości fizyko-hutniczych oraz składu chemicznego.

Spiekanie jest ostatnim etapem procesu MIM. Piec nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, po czym w metalu tworzą się odpowiednie wiązania, tworząc finalne części o naturalnej gęstości. Proces ten usuwa pozostałości spoiwa we wczesnym cyklu. Następnie cząstki metalu topią się, eliminując pory powierzchniowe. Jednocześnie części kurczą się izotropowo do wymiarów projektowych i przekształcają się w gęstą bryłę. Teraz pozostają tylko operacje wtórne, które służą poprawie właściwości materiałowych końcowych części.

Jakich materiałów używamy w procesie formowania wtryskowego metali?

W procesie MIM wykorzystuje się szeroką gamę stopów i metali. Od stali nierdzewnej, poprzez stopy wolframu, aż po stal niskostopową. Jako JG Group zapewniamy specjalistyczną wiedzę w zakresie pracy z dowolnym materiałem stosowanym w procesie MIM. Jest to doskonała alternatywa dla innych procesów formowania, w tym odlewania inconelu do produkcji lotniczej.

Pierwiastkami najczęściej stosowanymi w obróbce MIM są: żelazo, nikiel, chrom, molibden, tytan i wolfram.

Dlaczego warto korzystać z tej technologii?

  • Możliwość wytwarzania bardzo skomplikowanych geometrii
  • Niskie straty materiału podczas procesu
  • Bardzo duża powtarzalność produkowanych detali
  • Doskonałe właściwości mechaniczne
  • Rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb, z wykorzystaniem unikalnych materiałów

Szerokie możliwości produkcji

Szerokie możliwości produkcji

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do współpracy i kontaktu z naszymi ekspertami z zakresu formowania wtryskowego metali.

Grzegorz Reszka
Grzegorz Reszka

CEO i założyciel JG Group

Robert Bielak
Robert Bielak

Kierownik projektu

Marek Dziuba
Marek Dziuba

Kierownik działu konstrukcyjnego

6 kluczowych etapów współpracy z JG Group

  •  Ofertowanie
    Podczas ofertowania, wykonujemy wstępną analizę, a także przygotowujemy Layout, na podstawie którego określamy gabaryty narzędzia oraz zużycie materiału.
  • Dokumentacja techniczna
    Dokumentację techniczną wykonujemy w systemie NX12. Dodatkowo przy skomplikowanym kształcie detalu robimy symulację MES, dzięki której możemy skrócić czas dostosowania gotowego wyrobu.
  • Wysoka dokładność wykonania
    Nowoczesny park maszynowy zapewnia najwyższą precyzję wykonania elementów narzędzi.
  • Wykwalifikowana kadra
    Wszystkie nasze narzędzia są wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.
  • Kontrola jakości
    Każdy wykonany element przechodzi odpowiednie pomiary w celu uniknięcia nieprawidłowości oraz ewentualnych kolizji.
  • Próby wraz z dostosowaniem
    Nasi eksperci każdorazowo uczestniczą podczas prób u Klienta na docelowej prasie.

Konstrukcja oraz wykonanie to tylko część sukcesu! Każde rozwiązanie dostosowujemy i testujemy, tak aby wykonany przez nas przyrząd pracował zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami klienta.

W JG Group stawiamy na najnowocześniejszą technologię dostępną na rynku. Optyczny system pomiarowy najnowszej generacji, który posiadamy w naszym parku maszynowym pozwala na dostarczanie spójnej, precyzyjnej kontroli kształtu i wymiarów w całym łańcuchu procesowym, a także inżynierię odwrotną.